Akustyka Stropów RECTOR

Akustyka w przypadku stropów sprężonych to temat bardzo trudny aczkolwiek kluczowy szczególnie w przypadku budynków wielorodzinnych jak i użyteczności publicznej. Nasza firma starając się wyjść na przeciw oczekiwaniom rynku przebadała stropy pod kątem akustyki oraz stworzyła kalkulator właściwości akustycznych, pozwalający określić szacunkową izolacyjność akustyczną stropów w systemie RECTOR wraz z ich warstwami wykończeniowymi.

Badania przeprowadzone zarówno w Polsce, jak i we Francji potwierdziły, że stropy sprężone RECTOR poza dużą elastycznością rozwiązań konstrukcyjnych spełniają również wymogi akustyczne. Z uwagi na możliwość projektowania stropów od 16 do 34 cm z dokładnością do 1 cm, stosowanie różnych materiałów oraz wysokości wypełnień stropowych kalkulator znacznie przyspiesza dobór stropów RECTOR pod kątem wymagań akustycznych. Dział Projektów RECTOR Polska proponuje państwu pomoc w doborze takiego rozwiązania stropowego wraz z warstwami wykończeniowymi, które będzie odpowiadać indywidualnym wymogom projektowym.

Jednym z głównych elementów wpływających na parametr akustyczny stropu jest jego ciężar. Im większy, tym lepiej pochłania dźwięki. Dzięki możliwości projektowania stropów o różnych wysokościach i różnej grubości nadbetonu można dopasować masę stropu tak, aby uzyskał odpowiednią izolacyjność akustyczną.

BADANIA AKUSTYCZNE
Obliczenia zawarte w kalkulatorze opierają się na pomiarach laboratoryjnych prze-prowadzonych na wybranych stropach firmy RECTOR z udziałem warstw wykończeniowych oraz bez nich.
Do celów badawczych został zaprojektowany i wybudowany budynek wyposażony w kilka rodzajów systemów stropowych oferowanych przez grupę RECTOR, w którym przeprowadzono szereg badań i testów.
Laboratoryjne badania izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych (Rw) oraz uderzeniowych (Ln,w) wraz z obliczeniami wskaźników ważonych  zostały przeprowadzone w Polsce przez Instytut Techniki Budowlanej (pustaki betonowe) oraz przez Centrum Naukowe Techniki Budowlanej (CSTB) we Francji (inne rodzaje wypełnień stropowych).

Wyniki powyższych pomiarów zostały ekstrapolowane na całą rodzinę stropów RECTOR. Metoda obliczeniowa pozwalająca na ekstrapolację wyników badań oraz oszacowanie zachowania stropów wraz z różnymi warstwami wykończeniowymi (tynk, sufit podwieszany, posadzki, podłoga pływająca) została opracowana przez Centrum Badań Przemysłu Betonowego (CERIB) we Francji i zatwierdzona przez francuskie Centrum Naukowe Techniki Budowlanej (CSTB).

 

RYS. 1. System RECTOBETON

 

 RYS. 2. System RECTOLIGHT 

 

PROJEKTOWANIE Z MYŚLĄ O AKUSTYCE
Kalkulator akustyczny RECTOR daje możliwość wyboru systemu stropowego, ilości belek w żebrze, typu wypełnienia oraz grubości nadbetonu. Zmieniając każdy z powyższych elementów, możemy na bieżąco monitorować wynik końcowy i w zależności od potrzeb odpowiednio dobierać typ prefabrykatu oraz warstwę nadbetonu.

 

Różne wysokości stosowanych wypełnień