Szybszy montaż i niższe koszty inwestycyjne to nie jedyne zalety stropów gęstożebrowych sprężonych. Duże znaczenie ma również mnogość rozwiązań projektowych oraz elastyczność w ich stosowaniu.
Podstawowym elementem konstrukcyjnym stropów gęstożebrowych RECTOR jest belka sprężona RS wykonana z betonu C50/60 oraz stalowych cięgien. Elementem wypełniającym przestrzenie międzybelkowe może być pustak betonowy (system RECTOBETON) lub ultralekkie panele drewnopodobne (system RECTOLIGHT). Uzupełnieniem systemu jest siatka stalowa, pręty przypodporowe oraz nadbeton układane na budowie.
Szeroki zakres belek sprężonych oraz wypełnień stropowych pozwala na wykonanie stropu o wysokości od 16 cm do 34 cm i rozpiętości 9,8 w świetle ścian. Nośność stropów również dobierana jest indywidualnie.
Projektanci oraz inwestorzy na co dzień współpracują z
Biurem Projektowym RECTOR. Wystarczy przesłać wytyczne projektowe w formacie DWG lub PDF, aby po kilku dniach otrzymać gotowy projekt stropu wraz z wyceną. Do projektowania wykorzystywane jest oprogramowania Eurydice, które udostępniane jest za darmo wszystkim zainteresowanym projektantom.
WYSOKA JAKOŚĆ
Stosowanie belek sprężonych przy założeniu ugięcia jedynie L/500, montaż stropu z ujemną strzałką ugięcia oraz stosowanie stalowej siatki w nadbetonie, zapewnia dużą sztywność całego układu oraz brak spękań. Strefy o większym obciążeniu (słupy, ściany działowe) są odpowiednio wzmacniane poprzez stosowanie większej liczby wytrzymałych belek. Zbrojony nadbeton oraz odpowiedni dobór belek sprężonych umożliwia projektowanie z uwzględnieniem dowolnej lokalizacji ścianek działowych.
Fot. 3. Belki sprężone RS
 |
ELASTYCZNOŚĆ
Możliwość docinania belek oraz pustaków umożliwia wykonywanie pól stropowych o nietypowej geometrii. Przejścia instalacyjne oraz kominy o szerokości do 48 cm mieszczą się w przestrzeniach międzybelkowych. Przy szerszych elementach wykonuje się wymiany żelbetowe ukryte w grubości stropu.
Fot. 4. Docinanie belek i pustaków
.JPG) |
LEKKI MONTAŻ
Belki w zależności od długości ważą ok 15-20 kg/mb i pozwalają na ręczny montaż. Rozwiązanie to sprawdza się również w przypadku, gdzie w istniejących halach budowane są nowe obiekty i nie ma możliwości użycia dźwigu.
PODPORY MONTAŻOWE
Belki sprężone sprawiają, że liczbę podpór można ograniczyć do 1 rzędu podpór (stropy do 5m rozpiętości) lub 2 rzędów (przy większych rozpiętościach). W szczególnycch przypadkach możliwy jest dobór belek specjalnych, które pozwalają na montaż stropów do ok. 5,5 m bez użycia podpór.
STROP ODKRYTY
Architekci wykorzystują nietypową geometrię stropów i coraz częściej rezygnują z wykańczania stropów sufitami podwieszanymi. System RECTOLIGHT jako produkt NRO może być stosowany zarówno w budynkach mieszkalnych jak i w budynkach użyteczności publicznej bez żadnych dodatkowych powłok zabezpieczających przed ogniem. RECTOLIGHT można prowadzić w przestrzeniach międzybelkowych pod panelami RECTOLIGHT. Do dyspozycji jest przestrzeń o wysokości od 7 do 14 cm.
Fot. 5. Przewody wentylacji mechanicznej
.JPG) |
WYMIANA STROPÓW
Wystarczy wykonać gniazda pod belki, a wieniec opierany jest na pierwszym rzędzie pustaków obniżonych, pełniących funkcję szalunku traconego.
Fot. 6. Wymiana stropu
.JPG) |