RECTOR Polska Systemy stropowe

Stropy sprężone, strunobeton - producent

Renowacja zabytkowej kamienicy w stylu klasycystycznym, Rynek 12 w Radomiu.

Strona główna » Budowa Miesiąca » Renowacja zabytkowej kamienicy w stylu klasycystycznym, Rynek 12 w Radomiu.

wielkość tekstu: A | A | A

RADOMSKI RYNEK CORAZ PIĘKNIEJSZY
Po raz pierwszy w „Budowie Miesiąca” prezentujemy renowację obiektu zabytkowego. Kamienica Rynek 12 to obiekt wpisany jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, powstały jako dom z oficynami. Wzniesiony w 1824 roku, doskonale wpisany w układ przestrzenny samego rynku, gdzie główny punkt stanowi położony po przeciwległej stronie Ratusz (Rynek 1) - okazała budowla z XIX wieku, w której obecnie mieści się Archiwum Miejskie. W tej samej pierzei co ratusz, kryją się dwie urocze kamieniczki - Dom Gąski i Esterki (Rynek 4/5), dziś siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. W najbliższym sąsiedztwie odnawianej kamienicy znajduje się Kolegium Pijarów (Rynek 11) - dawniej siedziba Gimnazjum Męskiego, a obecnie Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Rewitalizowany budynek jest na dzień dzisiejszy na końcowym etapie prac.
Planowane zakończenie inwestycji to marzec 2021 r. 

OKIEM SPECJALISTY 
Ta zabytkowa kamienica dzięki lokalizacji, bliskości centrum miasta oraz obiektów handlowych stała się pożądanym obiektem dla nowych potencjalnych nabywców.  Jednak przedwojenne budynki zwykle wymagają gruntownej rewitalizacji zanim trafią na rynek wtórny do sprzedaży. 
Często wiąże się to również z  koniecznością wymiany stropów. Nowy strop w takim budynku musi być szybki w montażu a przy tym lekki. O tym, że strop to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku nie trzeba nikogo przekonywać. Rozdzielający poszczególne kondygnacje element odpowiada za wiele funkcji budynku. Niestety z biegiem lat dawne technologie – oparte najczęściej na drewnie – ulegają stopniowej degradacji. Często zdarza się, że stropy w kamienicy ulegają degradacji biologicznej i z biegiem lat się odkształcają. Powoduje to zmniejszenie nośności stropu, który w kamienicach wpisanych do rejestru zabytków ma także duże rozpiętości. Renowacja kamienicy jest bardzo skomplikowanym i trudnym technicznie wyzwaniem inwestycyjnym. Po wnikliwym zbadaniu stanu technicznego budynku  konstruktor i generalny wykonawca zajmujący się przebudową, odpowiedzialni są za dobór odpowiednich materiałów – w tym także oczywiście stropów. Zlokalizowane w ruchliwych i ciasnych centrach miast budynki stanowią dodatkowe wyzwanie logistyczne. Często nie da się zorganizować w pobliżu optymalnego zaplecza budowy. Stąd dobór materiałów jest szczególnie ważny – podsumował Prezes Korporacji Budowlanej DARCO Dariusz Żak. 

RENOWACJE TEMAT DLA DOŚWIADCZONYCH
„Korporacja Budowlana Darco” to doświadczona w renowacjach firma, działająca prężnie na mazowieckim rynku budowlanym, mająca bogate doświadczenie w trudnej i żmudnej, ale bardzo satysfakcjonującej dziedzinie budownictwa, renowacji budynków. Takie budynki mają szczególną wagę  na rynku nieruchomości, ich wartość historyczna, często edukacyjna i niepowtarzalność sprawiają, że działalność budowlana staję się tutaj sztuką budowlaną. Pamiętajmy, że dawne budynki nie tylko pełniły funkcję mieszkalną, czy użytkową, ale każdy z nich zawierał przekaz autora oddawany przez szereg elementów od funkcji jakie miał pełnić, po szczegóły i detale elewacji. Odzyskanie jej wszystkich cech, często w zaniedbywanych przez lata obiektach jest skomplikowanym procesem. W ostatnich latach aż kilkanaście obiektów zabytkowych z rejonu województwa odzyskało dawny wygląd za sprawą firmy „Darco”, o której już śmiało możemy napisać, że jest ekspertem w dziedzinie renowacji.
Poniżej jeden z rewitalizowanych przez firmę budynków, Muzeum Regionalne w Kozienicach.

Nagroda w konkursie
"Fasada roku", realizacja "Korporacja Budowlna Darco"

Działalność firmy stanowi nie tylko renowacja budynków, a szerzej pojęta działalność budowlana.

BO STROP WYBIERA SIĘ RAZ 

W przypadku kamienic ogromne znaczenie ma również waga stropu. Wybudowany przed laty obiekt zdążył osiąść na gruncie, a destrukcyjna siła czasu nadwyrężyła także jego fundamenty. Zastosowanie lżejszego stropu zmniejsza obciążenia konstrukcyjne, a także pozwala na zmniejszenie kosztów samego wykonawstwa. 
System  RECTOBETON został opracowany m. in. z myślą o tego typu inwestycjach. To zdecydowanie lżejszy strop gęstożebrowy niż klasyczny monolit – waży ok. 235 kg/m2. Oprócz oczywistych korzyści dla konstrukcji, takie rozwiązanie jest również łatwe i szybkie w montażu. Rectobeton pozwala na stemplowanie co trzy metry, a nie co dwa, jak w przypadku zwykłej Terivy. Dzięki temu można realnie zaoszczędzić na kosztach robocizny i samego materiału, co w obliczu tak skomplikowanej renowacji stanowi wyraźną ulgę dla inwestora.
Tajemnica systemu gęstożebrowego  Rectobeton tkwi sprężonych belkach. Nie bez znaczenia jest także rozpiętość tego stropu sięgająca nawet  10 metrów. Pozwala ona na uzyskanie sporych przestrzeni w poszczególnych mieszkaniach (bez ścian nośnych) – co z pewnością pasuje do klimatu tej zabudowy.

Układ stropu 20+4cm, klasa betonu C25/30 (B30);
Strop zaprojektowano na REI60 z dozbrojeniem stopek belek prętami;
Więźba dachowa nie opiera się na stropie;
Wymiana:  nad piwnicą, parter i strych. 

Kompleksowa rewitalizacja kamienicy frontowej przy ul. Rynek 12 wraz z oficynami bocznymi i budynkiem przy ul. Wałowej w Radomiu. Podmioty odpowiedzialne za przeprowadzenie renowacji:

Inwestor  Publiczny – Rewitalizacja Sp. z o.o.
Biuro Projektowe – MM – PROJEKT Mścigniew Marciniak oraz Projektant Konstrukcji – Damian Ogorzałek 
Generalny Wykonawca – Korporacja Budowlana DARCO Dariusz Żak   

 

 

 

 

 

Projekt zastosowanego  stropu RECTOBETON (strych).  
 
Projekt zastosowanego stropu RECTOBETON (parter).  
 

 

 

 

 

czytano: 5751 razy

autor: rector.pl

data dodania: 2020-08-28 12:03:14

Formularz zapytaniowy

Zapewniamy

  • NAJSZERSZY ASORTYMENT BELEK, WYSOKOŚĆ STROPU OD 16 cm, ROZPIĘTOŚĆ DO 10,0 m
  • NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ WŚRÓD STROPÓW BELKOWO PUSTAKOWYCH
  • BRAK KLAWISZOWANIA I ZARYSOWANIA STROPÓW
  • DUŻĄ ELASTYCZNOŚĆ - DOWOLNE OBCIĄŻENIA, MOŻLIWE UKŁADY AKUSTYCZNE
  • RECTOBETON - TRADYCYJNE ROZWIĄZANIE MOŻLIWE DO ZASTOSOWANIA W KAŻDYM BUDYNKU I NA KAŻDYM POZIOMIE
  • RECTOLIGHT - INNOWACYJNE I NOWOCZESNE ROZWIĄZANIE, DAJĄCE DUŻE MOŻLIWOŚCI ARANŻACJI
  • SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA Z 65-cio LETNIĄ TRADYCJĄ
  • FRANCUSKĄ TECHNOLOGIĘ, POLSKI PRODUKT

Ciekawostki

Adres

RECTOR Polska Sp. z o.o.

32-500 Chrzanów, ul. Śląska 64e

96-320 Mszczonów, ul. Wiejska 1

 

KONTAKT

Chrzanów: +48 32 626 02 60
e-mail: info@rector.pl

Mszczonów Biuro +48 517 867 638
Mszczonów Magazyn: +48 798 290 366

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Facebook
YouTube