RECTOR Polska Systemy stropowe

Stropy sprężone, strunobeton - producent

NADPROŻE SPRĘŻONE PLX

Strona główna » Aktualności » NADPROŻE SPRĘŻONE PLX

wielkość tekstu: A | A | A

NADPROŻE SPRĘŻONE PLX

Prefabrykowane sprężone NADPROŻA PLX stosowane są jako alternatywa dla tradycyjnych nadproży żelbetowych wykonywanych na budowie lub belek wymagających dozbrojenia. Prefabrykaty dostępne są w długościach od 1,2 do 2,4 m co 30 cm. Niewielka waga wynosząca jedynie 19,6 kg/mb pozwala na ręczny montaż bez konieczności użycia dźwigu. Gotowy element montuje się na murze z zachowaniem min. 15 cm oparcia. Po ułożeniu nadproża, należy wykonać nadmurówkę wys. min. 15 cm.

Zalety nadproży sprężonych:

 • skracają prace murarskie do minimum,nie wymagają szalowania i dozbrajania,
 • lekki element - jedynie 19,6 kg/mb nadproża,
 • niski element - jedynie 7 cm,
 • minimalne oparcie na murze - 10 cm,
 • wysoka estetyka produktu,
 • transport nadproży wraz ze stropem.

Z czego wykonane jest nadproże?

Sprężone nadproże PLX wykonane jest z betonu klasy C50/60 czyli betonu o parametrach zbliżonych do tego używanego do produkcji sprężonych belek  RS. Beton wykonywany na budowie osiąga najczęściej klasę C16/20, a więc mniej więcej jedną trzecią wytrzymałości prefabrykatu PLX. Element nadproża sprężany jest przez dwa sploty o średnicy 5,2 mm każdy. Do produkcji nadproży używa się stali wysokowęglowej o wytrzymałości na rozciąganie wynoszącej 2060 MPa. Dla porównania stal używana powszechnie w budownictwie posiada wytrzymałość na poziomie 500 MPa.

Jak powstaje nadproże?

Produkcja nadproży odbywa się w hali produkcyjnej, więc jest niezależna od czynników atmosferycznych oraz temperatury zewnętrznej. Formy używane do wykonania nadproży są stalowe i gwarantują zachowanie wymiarów prefabrykatów na każdym odcinku takiej formy. Powłoka antyadhezyjna, którą pokrywa się formę zapobiega przywierania betonu co przekłada się również na wyższa jakość produktu. W odpowiednio przygotowanych formach układa się stalowe sploty i naciąga aż do uzyskania odpowiedniej siły naciągu. Następnie wewnątrz 40 metrowej formy układa się stalowe przekładki dzielące ją na odcinki odpowiadające długościom produkowanych naproży. Ostatnim etapem jest ułożenie mieszanki betonowej i odczekanie do uzyskania odpowiedniej wytrzymałości. Po wyjęciu nadproży z formy mają one 3 gładkie powierzchnie (spód oraz boki) natomiast wierzch prefabrykatu jest szorstki, przygotowany pod ułożenie kolejnych warstw pustaków murowych.

 
Jakie są wymiary nadproża?

Wymiary nadproża to 115 mm szerokości oraz 71 mm wysokości. Odpowiednia szerokość prefabrykatu pozwala stosować go na ściankach działowych szerokości 11,5 i 12 cm oraz ścianach konstrukcyjnych gr. 24/25 cm (2x PLX). Przy szerszych ścianach stosuje się wielokrotność nadproża (36 cm lub 48 cm). Boczne ścianki nadproża są lekko pochyłe (ma to na celu ułatwienie wyjęcia ich z formy) w wyniku czego spód nadproża ma szerokość ok. 11 cm.
 

Dlaczego nie pojawiają się rysy?

Przewagą elementów sprężonych nad elementami żelbetowymi jest m.in. ograniczenie ich zarysowania. Brak zarysowania podczas okresu użytkowania konstrukcji sprężonych wynika z wprowadzenia na etapie produkcji naprężeń ściskających w całym przekroju betonowym. Wstępne naprężenia ściskające niwelują powstałe w czasie eksploatacji naprężenia rozciągające w dole przekroju. Sprężenie przekroju powoduje też powstanie odwrotnej strzałki ugięcia, która pomniejsza łączne ugięcie elementu w trakcie użytkowania.

Jak montować nadproże?

Nadproże PLX opieramy na ścianie z zachowaniem min. 15 cm głębokości oparcia. Po wymurowaniu ściany do wysokości otworu (drzwiowego lub okiennego), układamy prefabrykat na zaprawie lub kleju cienkowarstwowym. Nadproże układamy węższą szerokością o gładkiej powierzchni do dołu. Szorstka powierzchnią znajduje się na górze nadproża. Poziomujemy nadproże i przystępujemy do murowania kolejnych warstw muru. Nadproże nie wymaga dozbrajania czy też betonowania, więc możemy od razu kontynuować prace murarskie. W przypadku nadproży o długości ponad 180 cm, należy nadproża podeprzeć w środku rozpiętości.

 
 

 

 

Dlaczego tak ważna jest nadmurówka?

Nadproże sprężone PLX jest nadprożem zespolonym a więc współpracującym i tworzącym całość razem z warstwą muru znajdująca się nad nadprożem. Bloczki w strefie nadmurówki powinny być układane na pełną spoinę poziomą i pionową, a wysokość nadmurówki to min. 15 cm. Im wyższa nadmurówka tym nośność całego układu jest wyższa. Wysokość nadmurówki ustalana jest na etapie projektowania. Formę nadmurówki może stanowić również beton wylewany nad nadprożem.

 

 

 

 

czytano: 4376 razy

autor: rector.pl

data dodania: 2020-09-04 16:29:30

Formularz zapytaniowy

Zapewniamy

 • NAJSZERSZY ASORTYMENT BELEK, WYSOKOŚĆ STROPU OD 16 cm, ROZPIĘTOŚĆ DO 10,0 m
 • NAJWYŻSZĄ JAKOŚĆ WŚRÓD STROPÓW BELKOWO PUSTAKOWYCH
 • BRAK KLAWISZOWANIA I ZARYSOWANIA STROPÓW
 • DUŻĄ ELASTYCZNOŚĆ - DOWOLNE OBCIĄŻENIA, MOŻLIWE UKŁADY AKUSTYCZNE
 • RECTOBETON - TRADYCYJNE ROZWIĄZANIE MOŻLIWE DO ZASTOSOWANIA W KAŻDYM BUDYNKU I NA KAŻDYM POZIOMIE
 • RECTOLIGHT - INNOWACYJNE I NOWOCZESNE ROZWIĄZANIE, DAJĄCE DUŻE MOŻLIWOŚCI ARANŻACJI
 • SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA Z 65-cio LETNIĄ TRADYCJĄ
 • FRANCUSKĄ TECHNOLOGIĘ, POLSKI PRODUKT

Ciekawostki

Adres

RECTOR Polska Sp. z o.o.

32-500 Chrzanów, ul. Śląska 64e

96-320 Mszczonów, ul. Wiejska 1

 

KONTAKT

Chrzanów: +48 32 626 02 60
e-mail: info@rector.pl

Mszczonów Biuro +48 517 867 638
Mszczonów Magazyn: +48 798 290 366

Pozostań z nami w kontakcie

Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać informacje o aktualnej ofercie i wydarzeniach.

Facebook
YouTube